زئولیت چیست؟

زئولیت ها آلومینوسیلیکات های طبیعی، بلوری شکل و دارای شبکه های سه بعدی توخالی هستند که از واحدهای آلومینات و سیلیکات تشکیل شده اند. از آنجایی که ساختار کلی زئولیت بار منفی دارد، می تواند یون های مثبت و کاتیون ها را در داخل حفرات خود نگه دارد و در سایر محیط ها آزاد نماید.

زئولیت های طبیعی

تا کنون بیش از 67 نوع زئولیت در طبیعت کشف شده اند که منشا آتشفشانی و یا رسوبی دارند که هر کدام دارای کد منحصر به فردی هستند.

کلینوپتیلولیت چیست؟

یکی از معروف ترین زئولیت طبیعی، کلینوپتیلولیت می باشد که منشا رسوبی دارد. در میان تمام زئولیت های طبیعی، کلینوپتیلولیت بیشترین کاربرد و استفاده را در حال حاضر در صنایع مختلف و تجارت دارد. در سالهای اخیر کلینوپتیلولیت سدیمی، در دسته افزودنی های خوراکی افزوده شده است.

در صنعت دامداری، استفاده از زئولیت به عنوان ترکیبی طبیعی، سالم و موثر در فرایند رشد، تولید گوشت و شیر و همچنین کاهش اثرات مایکوتوکسین بر سلامت دام، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

کلینوپتیلولیت همچنین به دلیل داشتن خواص مفید به عنوان محرک رشد وهمچنین تقویت سیستم ایمنی دام، به عنوان یک افزودنی به خوراک دام اضافه می شود و می تواند جایگزین داروهای شیمیایی محرک و آنتی بیوتیک ها شود.

animal1

اندازه ذرات و سایز زئولیت مصرفی به عنوان خوراک دام

نقش دارویی زئولیت در پرورش دام

زئولیت ها می توانند در کاهش مسمومیت دامی و آلودگی گله با انواع انگل ها نقش محافظتی داشته باشند. بررسی ها نشان داده است که زئولیت ها با محافظت از شکمبه و جلوگیری از کاهش فعالیت کولین استراز، اثر محافظتی در برابر ترکیبات فسفردار در گوسفند داشته باشد.

استفاده از زئولیت ها در دامداری

در دامداری ها، از زئولیت های طبیعی و مصنوعی برای تصحیح عملکرد مسیر پرورش و تولید دام استفاده می شود.

تاثیر زئولیت در بدن دام

1-   زئولیت در معده دام به این گونه عمل می کند که به گروه آمونیاکی متصل شده و آن را از معده دام حذف می کند. در نتیجه اثرات سمی آمونیاک تولیده شده حاصل از فعالیت میکروب معده کاهش می یابد.
2-   زئولیت سرعت هضم غذا را در دام افزایش داده و جذب موثرتری در روده های اتفاق می افتد.
3-   زئولیت باعث افزایش آنزیم های لوزالمعده شده که بر pH معده، هیدرولیز خوراک و بهبود انرژی اثر ویژه دارد.
4-   زئولیت باعث حذف اثرات مهاری رشد سم مایکوتوکسین در دام می شود.
5-   تب شیر و کتوز یکی از شایع ترین بیماری های متابولیکی می باشد که در گاوهای شیرده ایجاد می شود. زئولیت تاثیر ویژه ای بر حذف تب شیر گاوهایی دارد که در خوراک خود زئولیت را دریافت کرده اند.
6-   کلینوپتیلولیت اضافه شده در خوراک دام، هیچ اثر سویی بر عملکرد کبد دام نداشته و بدن دام هیچ مشکلی از لحاظ ترکیبات بیوشیمیایی پیدا نمی کند.

تاثیر کلینوپتیلولیت بر مایکوتوکسین ها

با توجه به افزایش روز افزون سم مایکوتوکسین ها، دامداران سعی می کنند که از خوراکی های بی اثر برای حذف این سم استفاده کنند. یکی از ترکیباتی که مورد استفاده قرار می گیرد، کلینوپتیلولیت می باشد که در نتیجه استفاده از آن با حذف مایکوتوکسین اثرات سمی آن بر روی دام و فراورده های لبنی آن به حداقل رسیده و تلفات ناشی از مسمویت نیز کاهش می یابد.

animal2

تاثیر زئولیت بر خوراک دام و تولید دام

تاثیر زئولیت بر سیستم ایمنی دام

همچنین کلینوپتیلولیت به دلیل داشتن خواص منحصر به فرد به عنوان محرک سیستم ایمنی بدن دام در خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد. اینکه چرا کلینوپتیلولیت بر سیستم ایمنی دام اثر می گذارد، به گروه های سیلیکات موجود در ساختار زئولیت ربط دارد.

یک اثر دیگر کلینوپتیلولیت بر سیستم ایمنی دام که به صورت غیر مستقیم است، به ظرفیت آنتی اکسیدانی ساختار زئولیت مربوط می شود. تحقیقات نشان داده است که آنزیم های آنتی اکسیدانی در کبد را افزایش می دهد که باعث می شود رادیکال های آزاد را جذب کرده و مانع از بروز بیماری در دام شود.

در این مقاله سعی شد تا اکثر سوالاتی که برای خوانندگان عزیز پیش می آید را پاسخ دهیم. در صورت وجود هر گونه سوال و یا ابهام و سفارش خرید با مشاوران ما در تماس باشید.

جهت ارتباط با بخش مشاوران بر روی عکس زیر کلیک کنید.

call

در بعضی موارد جستجوگران در گوگل ممکن است عبارات زیر را سرچ کنند:

زئولیت، زئولیت دامداری، کلینوپتیلولیت، زئولیت دام، خوراک دام، زئولیت دامی، زئولیت خوراک دام، زئولیت خوراک دام و طیور، زئولیت در تغذیه دام، زئولیت در دامداری، زئولیت دامپروری