با شیوع ویروس کرونا و بیماری های تنفسی ناشی از آن، در کل جهان تمامی پزشکان و بیمارستان ها در جنگ برای نجات بیماران خود هستند. برای بیماران و افراد درگیر ویروس کووید-19 (COVID-19) هیچ چیز حیاتی تر از تامین اکسیژن نمی باشد. در نتیجه در طی یک سال گذشته فناوری های جدید در زمینه جداسازی و افزایش غلظت اکسیژن با سرعت زیادی رشد کرده است.

oxygen2

کاربرد زئولیت در دستگاه اکسیژن ساز

کاربرد دستگاه های اکسیژن ساز

افراد با بیماری های حاد ریوی از قبیل آسم مزمن، ذات الریه و غیره نیازمند دستگاه های اکسیژن ساز به صورت مقطعی و یا گاهی به صورت مادام العمر هستند. مکانیسم عمل این دستگاه ها به این صورت است که هوای اطراف را جذب کرده و با افزایش غلظت اکسیژن، خروجیی با میزان اکسیژن بالاتری را ارائه می دهند. افراد بیمار با دریافت هوا با میزان بالاتر اکسیژن راحت تر تنفس می کنند.

چرا دستگاه های اکسیژن ساز؟

از آنجایی که کپسول های اکسیژن خالص حاوی اکسیژن تحت فشار و با غلظت بسیار بالاست، از این رو نگهداری و حمل آنها در منازل و مکان های عمومی می تواند بسیار خطرناک و ریسکی باشد.

دستگاه های اکسیژن ساز با تولید اکسیژن لحظه ای در حد مورد نیاز درمان بیماران، کاملا بی خطر و امن هستند. مکانسیم عمل دستگاه های اکسیژن ساز به این صورت است که با جذب نیتروژن هوای ورودی، غلظت اکسیژن خروجی را افزایش داده و جریان هوای مداومی که غنی از اکسیژن است را در اختیار بیمار قرار می دهد.

مکانیسم عمل دستگاه اکسیژن ساز

همانگونه که اشاره شد، دستگاه اکسیژن ساز با جذب نیتروژن، میزان اکسیژن را در هوای خروجی افزایش می دهد.

جداسازی نتیروژن و اکسیژن یکی از فرایندهای پیچیده و چالش برانگیز می باشد که تحقیقات وسیعی در این زمینه صورت گرفته است. به علت اینکه اندازه مولکول های اکسیژن و نیتروژن به یکدیگر نزیک است، جداسازی این دو گاز از یکدیگر به راحتی امکان پذیر نمی باشد. در نتیجه یا با استفاده از افزایش فشار هوای ورودی و یا استفاده از غشا، این امر امکان پذیر می شود.

oxygen1

مکانیسم عمل زئولیت در دستگاه اکسیژن ساز

افزایش غلظت اکسیژن بر اساس جذب مولکولی

به طور کلی فرایند افزایش غلظت، با مکانسیم جذب مولکول به وسیله یک جاذب مانند مولکولار سیوها و یا زئولیت، صورت می گیرد. در این حالت در یک سیلندر، جاذبی مانند زئولیت (معمولا زئولیت 13X) را قرار داده و هوا را با فشار بالا وارد سیلندر می کنند. در این حالت نیتروژن هوا به صورت انتخابی جذب حفرات زئولیت شده و خروجی سیلندر، مقدار بیشتر اکسیژن دارد.

سپس فشار وارده از روی زئولیت ها برداشته شده تا گاز نیتروژن از داخل حفرات زئولیت باز رهایی شود. این بار از خروجی دیگری این گاز به محیط پس داده می شود.

زئولیت های اکسیژن ساز بر چه اساسی عمل می کنند؟

اتمسفر موجود در اطراف ما حاوی حدود 75 درصد نیتروژن و 20 درصد اکسیژن می باشد. زئولیت هایی که در دستگاه اکسیژن ساز قرار می گیرد، به صورت انتخابی ازت موجود در هوا را جذب می کند و اکسیژن را از خود عبور می دهد. در نتیجه غلظت اکسیژن در هوای خروجی افزایش می یابد.

معایب زئولیت های اکسیژن ساز

زئولیت هایی که در دستگاه اکسیژن ساز قرار می گیرد، مرتبا در جریان جذب/ واجذب نیتروژن قرار می گیرد. در نتیجه پس از مدتی کلیه حفرات زئولیت درگیر نیتروژن باقی مانده و قادر به رها سازی آن، پس از برداشته شدن فشار از روی زئولیت، نیست. در نتیجه باید بعد از مدتی فیلترهای زئولیتی دستگاه اکسیژن ساز را تعویض نمود.

مزایای استفاده از زئولیت در دستگاه اکسیژن ساز

از آنجایی که زئولیت ها از جمله ترکیبات طبیعی و موجود در طبیعت محسوب می شوند، در نتیجه نسبت به سایر فیلترهای پلیمری کمترین آسیب را از لحاظ رها سازی مواد شیمیایی پلیمری در جو را دارند.

زئولیت ها بخاطر ساختار متخلخلی که دارند، قابلیت جذب بالا و گزینشی بسیار قوی را نسبت به گازهایی از قبیل نیتروژن دارند و در نتیجه کارایی دستگاههایی که از زئولیت استفاده می کنند، بسیار بالاست.

oxygen3

انواع زئولیت های پراستفاده در دستگاه های اکسیژن ساز

از جمله زئولیت های معروفی که در دستگاه های اکسیژن ساز مورد استفاده قرار میگیرند می توان به خانواده MOF ها اشاره کرد که به صورت تجاری تولید شده و در بازار موجود می باشند.

MOF ها قابلیت جذب بالایی از نیتروژن را دارند. همچنین اتصال بین ساختار زئولیت و نیتروژن در خانواده MOFها پایین است. در نتیجه پس از برداشتن فشار از روی زئولیت به راحتی نیتروژن از ساختار زئولیت جدا شده و کارایی دستگاه افزایش می یابد.

در طی سال های اخیر محققان و تولید کنندگان عزیز داخلی توانسته اند به تکنولوژی ساخت زئولیت های اکسیژن ساز دست پیدا کنند و به صورت تجاری به تولید انبود برسانند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع زئولیت های اکسیژن ساز با مشاوران ما در تماس باشید. جهت دسترسی به اطلاعات تماس بر روی عکس زیر کلیک کنید.

call

کاربران و علاقه مندان به موضوع زئولیت اکسیژن ساز، ممکن است عبارات زیر را در گوگل سرچ نمایند:

زئولیت، زئولیت سنتزی، زئولیت ایرانی، زئولیت چینی، خرید زئولیت اکسیژن ساز، زئولیت اکسیژن ساز، زئولیت اکسیژن ساز آلمانی، زئولیت اکسیژن ساز چینی، زئولیت اکسیژن ساز داخلی، دستگاه اکسیژن ساز، کرونا، بیماری ریوی، مشکلات تنفسی، درمان مشکلات تنفسی، تنفس صحیح، تصفیه هوا، ذات الریه، دستگاه اکسیژن ساز چیست؟، معایب دستگاه اکسیژن ساز، دستگاه اکسیژن ساز، دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل، دستگاه اکسیژن ساز دست دوم