معرفی زئولیت ها

زئولیت ها، مواد معدنی متخلخلی هستند که دارای ساختار شبکه ی سه بعدی می باشند. ساختار تتراهدرال زئولیت ها از واحدهای سیلیکات و آلومینا تشکیل شده است. این ساختار بخاطر حضور بار منفی شبکه، قادر است کاتیون ها و یون های دارای بار مثبت را داخل حفرات خود جذب کند.

انواع مختلف زئولیت

به طور کلی دو دسته بزرگ از زئولیت ها وجود دارد: زئولیت های طبیعی و زئولیت های سنتزی یا مصنوعی

زئولیت ها درطبیعت، در ساختارهای محدود یافت می شوند و شناسایی شده اند. امروزه زئولیت های طبیعی کاربرد زیادی در زمینه کشاورزی، دامداری، پرورش ماهی و غیره دارند. البته نوع زئولیت مصرفی در هر زمینه متفاوت است که باید قبل از استفاده از زئولیت، مورد شناسایی و بررسی قرار گیرد تا اثر سوء نداشته باشد.

زئولیت های سنتزی، که در مقادیر صنعتی و یا تجاری سنتز و تولید می شوند، بسیار متنوع و مختلف می باشند. زئولیت های سنتزی در زمینه های پیشرفته تر، از قبیل صنایع نفت و گاز، پزشکی و دارو، کاربرد بسیار دارند.

شناسایی زئولیت ها

زئولیت ها جزوء دارای ساختار بلورین و معدنی هستند. در نتیجه برای شناسایی ساختار زئولیت ها از روش های شناسایی ترکیبات مدنی استفاده می شود. از آنجایی که اندازه حفرات زئولیت ها بسیار کم است، استفاده از دستگاه های پیشرفته جهت شناسایی نوع ساختار زئولیت ها، ضروری است.

انواع روش های دستگاهی شناسایی زئولیت ها

زئولیت های سنتزی به وسیله روش هایی از جمله XRD، XRF، FT-IR، SEM، TEM و سایر روش های دستگاهی قابل شناسایی و بررسی هستند. از آنجایی که کلیه روشه ای فوق با استفاده از دستگاه های پیشرفته انجام می شود، تحلیل نتایج بررسی بسیار مهم و حائز اهمیت است.

amoozeshi1

 

برگزاری دوره آموزشی شناسایی و کاربرد زئولیت ها

محتویات دوره آموزشی زئولیت ها، شناسایی و کاربرد

دوره آموزشی زئولیت ها، شناسایی و کاربرد، در واقع به سه موضوع اصلی می پردازد.

بخش اول، شامل معرفی و بررسی انواع زئولیت ها با ساختارهای متفاوت است که به صورت مفصل در زمینه زئولیت های طبیعی و سنتزی، بحث خواهد شد.

بخش دوم، شامل معرفی اواع روش های شناسایی دستگاهی و آزمایشگاهی مربوط به زئولیت ها می باشد. در این بخش بعد از توضیحات دستگاهوری، به بررسی نتایج حاصل از هر دستگاه نیز می پردازیم.

بخش سوم، در مورد کاربرد زئولیت ها در صنایع مختلف، تاثیر ساختار زئولیت ها در نوع کاربرد آنها و تشخیص زئولیت مناسب برای هر کاربرد، مفصلا بحث خواهد شد.

مدت زمان دوره آزموشی زئولیت ها، شناسایی و کاربرد

طول دوره آموزشی شناسایی زئولیت ها و کاربرد آنها، 20 ساعت می باشد. متقاضیان می توانند بعد از شرکت در دوره فوق، با انجام یک پروژه دلخواه و یا شرکت در جلسه پرسش و پاسخ، گواهینامه آموزشی شرکت در دوره آموزشی شناسایی زئولیت ها را دریافت کنند.

نحوه ثبت نام و شرکت در دوره آموزشی زئولیت ها، کاربرد و شناسایی

شرکت در دوره آموزشی زئولیت ها برای تمامی رشته ها و گرایش ها، آزاد می باشد. البته دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته ای شیمی، زمین شناسی، معدن، مواد، به علت ارتباط رشته ای که دارند، در این دوره موفق تر خواهند بود.

نحوه برگزاری دوره آموزشی زئولیت ها

در حال حاضر و با توجه به وضعیت کرونا درکشور، دوره آموزشی شناسایی و کار با زئولیت ها به صورت آنلاین برگزار خواهد شد و علاقه مندان از سراسر کشور می توانند در دوره فوق شرکت کنند.

تعداد افراد شرکت کننده در هر دوره

در حال حاضر، دوره آموزشی کاربرد زئولیت ها به صورت آنلاین برگزار می شود. جهت راحتی حال و امکان برگزاری دوره از طریق اسکایپ و یا واتس آپ، دوره ها در گروه های 5 الی 8 نفر برگزار می شود.

پیشنهاد ویژه به شرکت کنندگان

از آنجایی که با افزایش تعداد افراد شرکت کننده در یک دروه، میزان هزینه شرکت در دوره به ازای فرد کاهش پیدا می کند، از دوستان و علاقه مندان به شرکت در دوره دعوت می شود تا با سایر دوستان خود، به صورت مشترک در دوره شرکت کنند.

جزوات، مستندات و اطلاعات مربوط به دوره آموزشی آنلاین زئولیت ها

کلیه اطلاعات مربوط به معرفی، شناسایی و کاربرد زئولیت ها در قالب یک سی دی آموزشی برای کلیه شرکت کنندگان، به همراه گواهی شرکت در دوره آنلاین شناسایی زئولیت ها ارسال خواهد شد.

اگر در زمینه دوره آموزشی بررسی و شناسایی زئولیت ها، ابهام و یا پرسشی داشتید، خوشحال می شویم که با ما در میان بگذارید.