کود زئولیت

کود زئولیت در واقع مدلی از کود است که به صورت هوشمندانه و موثر مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تامین می کند.

کودهای زئولیت، کودهایی با آزادسازی تدریجی مواد مغذی و آب هستند. ماده موثره کود زئولیت، زئولیت فعال- کلینوپتیلولیت می باشد که آب و مواد مغذی را در ساختار متخلخل خود محبوس کرده و در سپس در محیط، به تدریج رهاسازی می کند. انتشار تدریجی مواد مغذی در خاک با سرعت کمتر و کارامدتر باعث جذب بهتر توسط گیاه می شود.

kood1

کود زئولیت چگونه تولید می شود؟

کود زئولیت به دو روش تولید می شود:

الف – کود زئولیت صنعتی

ب- کود زئولیت طبیعی

کود زئولیت صنعتی چیست؟

کود زئولیت صنعتی از ترکیب کودهای صنعتی از قبیل کود پتاس یا آمونیاک، با زئولیت تهیه می شود. در این مرحله کودهای صنعتی به زئولیت متصل می شوند و در نتیجه از تلفات نیتروژن ناشی از انتشار آن در هوا (نیتروژناسیون) و یا حل شدن در آب آبیاری، جلوگیری می کند و اجازه مصرف آن را توسط گیاه در طولانی مدت می دهد.

کود زئولیت صنعتی در چه مواردی کاربرد دارد؟

کود زئولیت صنعتی برای تامین نیتروژن، پتاسیم، فسفر و یا گوگرد گیاه بسیار مناسب است و امکان اختلاط زئولیت طبیعی با کودهای صنعتی فسفر، گوگرد، پتاسیم و نیتروژن وجود دارد.

کارایی نیتروژن آمونیوم در زمانی که با زئولیت طبیعی کلینوپتیلولیت اتصال داشته باشد و به صورت آهسته در خاک رها شود و در اختیار گیاه قرار گیرد، بسیار چشمگیر و بالا (حدود 28 درصد بیش از حالت کود آمونیوم) می باشد.

kood2

 

کود زئولیت طبیعی چیست؟

کود زئولیت طبیعی از اختلاط کود حیوانی با زئولیت تهیه می شود. تهیه کود زئولیت حیوانی برای کشاورزانی که دامداری نیز دارند، بسیار مقرون به صرفه و کارامد می باشد.

می توان زئولیت طبیعی را به فضولات گاوداری اضافه نمود تا بر اثر گذر زمان، علاوه بر کاهش زمان تولید کود و گازهای گلخانه ای مضر، در نهایت کود زئولیت طبیعی با کیفیت بسیار عالی حاصل شود .

مزیت کود زئولیت حیوانی نسبت به کود زئولیت چیست؟

کود زئولیت طبیعی علاوه بر استفاده از بهینه از فضولات دامداری ها و کاهش هزینه ها، در حفظ محیط زیست و کاهش اثرات گازهای گلخانه ای نیز بسیار موثر است.

کود زئولیت طبیعی برای تقویت خاک و کاهش اثرات سیل و خشکسالی بر روی زمین کشاورزی بسیار موثر است.

kood3

کاربرد کود زئولیت در کشاورزی و باغبانی چیست؟

کودهای زئولیت برای پرورش محصولات کشاورزی، کاشت و پرورش صیفی جات و سبزیجات، کاشت نهال درختان میوه و سیب زمینی بسیار مناسب است.

مزایای استفاده از کود زئولیت چیست؟

در اولین بهار پس از استفاده از زئولیت در زمین کشاورزی، کلینوپتیلولیت موجود در زئولیت مواد مغذی کود را که در شبکه متخلخل خود جذب کرده است را به مرور آزاد می کند.

انتشار تدریجی مواد مغذی تامین کافی مواد مغذی برای گیاه را در کل دوره پوشش گیاهی، به طور همزمان، با کاهش استفاده از کودهای اضافی تضمین می کند.

تامین منظم مواد مغذی مورد نیاز گیاه، باعث رشد پیوسته و مداوم و یکپارچه پوشش گیاهی می شود. همچنین وضعیت سالم گیاه، افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری های قارچی و رشد یک دست پوشش گیاهی نیز که یک پیش شرط عالی برای تقویت تولید محصولات کشاورزی در سطوح بالای کیفیتی می باشد، نیز از مزایای استفاده از کود زئولیت می باشد.

تاثیر کود زئولیت بر گیاه بیشتر است و یا کود شیمیایی؟

از آنجایی که کودهای شیمیایی به صورت آنی و به مقدار زیاد به خاک اضافه می شود، در کوتاه مدت تاثیر بیشتر بر روی پوشش گیاهی دارد. ولی باید در نظر گرفت که هزینه های تحمیلی بر اثر استفاده از کودهای شیمیایی به مراتب بیشتر از کود زئولیت می باشد. همچنین آلودگی زیست محیطی (چه خاکی و چه آلودگی آب) که کودهای شیمیایی ایجاد کرده به مراتب بسیار زیاد و غیر قابل جبران می باشد.

پس با در نظر گرفتن یک دیدگاه و چشم انداز بلند مدت، استفاده از کود زئولیت ها در اولویت قرار می گیرد.

در این مقاله سعی شده که اکثر سولات مطرح شده در زمینه کود زئولیت را پاسخ دهیم. در صورت وجود هرگونه سوال و یا ابهام با ما تماس بگیرید.

call

 

جهت ارتباط با بخش مشاوران بر روی عکس زیر کلیک کنید.

همچنین کاربران و علاقه مندان کود زئولیت ممکن است عبارات زیر را در گوگل سرچ نمایند:

زئولیت، زئولیت طبیعی، کلینوپتیلولیت، کود زئولیت، قیمت هر کیلو زئولیت، آنالیز زئولیت، مضرات زئولیت، قیمت کود زئولیت، مقدار مصرف زئولیت در کشاورزی، زئولیت مناسب برای کشاورزی، کشاورزی، کود زئولیت چیست، کود زئولیت پتاسیم، مود معدنی زئولیت، زئولیت کود، زئولیت کود هوشمند، فروش کود زئولیت، کاربرد کود زئولیت، خرید کود زئولیت، کود معدنی زئولیت