پرورش کاکتوس

کاکتوس و ساکولنت ها از جمله گیاهانی هستند که در منزل به راحتی قابل نگهداری هستند. از آنجایی که این گیاهان تنوع رنگ و مدل بسیار زیادی دارند، به تازگی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

کاکتوس ها و ساکولنت ها به راحتی با محیط بیرون و یا فضای خانه هماهنگ می شوند و رشد می کنند.

هرچند این گیاهان در عین مقاومت بالا نسبت به تغییرات جوی و آبیاری، در بعضی موارد بسیار حساس هستند و در موارد بسیاری به راحتی از بین می روند.

cactuss1

 

کاشت و پرورش کاکتوس ها و ساکولنت ها

تاثیر زئولیت در رشد و پرورش کاکتوس و ساکولنت

-         آبیاری کاکتوس ها و ساکولنت ها

از آنجایی که کاکتوس ها به میزان آب کم نیاز دارند ولی در برابر آبیاری نامنظم و پر آبی بسیار حساس هستند، استفاده از زئولیت در خاک کشت کاکتوس ها، می تواند با جذب آب اضافه، رطوبت محیط را تعدیل کند.

cactus

 

-         میزان تخلخل و پوکی خاک کاکتوس ها

کاکتوس ها در عین حال که به خاک سنگین نیاز دارند، ولی سفت بودن خاک و عدم تخلخل آن، می تواند باعث از بین رفتن ریشه ها شود. همچنین حبس آب در خاک گلدان کاکتوس می تواند باعث پوسیدگی ریشه ها شود.

استفاده از زئولیت های طبیعی باعث افزایش تخلخل خاک گلدان شده و باعث تخلیه سریع آب اضافه از گلدان می گردد. در نتیجه علاوه بر هوادهی به ریشه، باعث خروج آب اضافه از محیط گلدان می گردد.

cactuss

 

-         آزادسازی عناصر مفید در جهت رشد کاکتوس و ساکولنت ها

زئولیت های طبیعی به ویژه کلینوپتیلولیت منبع غنی و با ارزشی از انواع مواد معدنی از جمله پتاسیم، کلسیم و آهن می باشد که با آزادسازی آهسته و پیوسته آن در خاک، باعث تقویت گیاه می شود. در موارد بسیاری مشاهده شده است که استفاده از زئولیت در گلدان حاوی کاکتوس و ساکولنت باعث گل دهی این گیاه سرسخت شده است.

cactusss

 

-         ریشه دادن سریع و آسان قلمه ها

کاکتوس ها و ساکولنت های موجود در بازار، گرچه بسیار زیبا به نظر می رسند اما احتمال تکثیر آنها در شرایط عادی بسیار کم است و در موارد زیادی حتی گلدان اصلی نیز بر اصل قلمه زنی از بین می رود. استفاده از زئولیت طبیعی در گلدانی که قرار است قلمه ها در آن کاشته شوند باعث می شود تا ریشه ها به راحتی تشکیل شوند و مواد مغذی جهت رشد و ایجاد ریشه را در اختیار داشته باشند.

نحوه استفاده از زئولیت ها در پرورش کاکتوس و ساکولنت ها

برای استفاده از زئولیت ها در گلدان کاکتوس ها، نسبت 30 : 70 (زئولیت : خاک) مناسب و کافی است. بخش خاک گلدان اگر حاوی ذغال نارس، الیاف نارگیل و ورمیکولیت باشد، نتیجه بسیار رضایت بخش خواهد بود.

مزایای کاشت و پرورش کاکتوس

الف- نگهداری آسان و کم دردسر نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی، البته به شرط داشتن یک گلدان خوب و خاک با کیفیت

ب- نیاز به فضای کوچک و گلدان هایی که فضای کمی اشغال می کنند. کاکتوس ها رشد کندی دارند و در صورت بالا بودن کیفیت خاک حاوی زئولیت، نیازی به تعویض گلدان و بزرگ بودن گلدان ندارند.

ج- افزایش ارزش گیاه با مرور زمان و خراب نشدن آن

د- نیاز به وقت گذاری کم جهت رشد و پرورش گیاه

ه- کاکتوس ها و ساکولنت ها بسیار متنوع و پرطرفدار هستند و همیشه مشتریان خود را دارد.

cactussss

زئولیت با کیفیت برای پرورش کاکتوس چه زئولیتی است؟

زئولیتی که حاوی مقادیر زیادی کلینوپتیلولیت باشد، غنی و کارامد می باشد. همچنین انواع زئولیت های کلسیتی برای پرورش گیاهان مناسب می باشد.

آیا زئولیت ها سمی هستند؟

زئولیت ها بر خلاف سموم شیمیایی و آفت کش ها که می تواند برای کودکان و حیوانات خانگی بسیار سمی و خطرناک باشد، کاملا غیر سمی و سالم هستند و استفاده از آنها در گلدان های خانگی توصیه می شود.

زمان تعویض خاک حاوی زئولیت در گلدان

زئولیت ها برای مدت طولانی فعال بوده و نیازی به تعویض سریع گلدان نیست. می توان با تعویض سالانه گلدان و انتقال گیاه به گلدان بزرگتر، زئولیت را مجدد به خاک گلدان اضافه کرد.

در گلدان قدیمی حتما باید زهکشی کامل گلدان انجام شود و زئولیت به خاک گلدان اضافه گردد.

قیمت زئولیت طبیعی

زئولیت های طبیعی ایرانی، چون محصولی داخلی و ملی هستند، از لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه بوده و می توان به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت با سود سرشار آن را در نظر گرفت.

در مقاله فوق سعی کردیم اکثر سوالات متداول علاقه مندان را پاسخ دهیم. در صورت وجود هر گونه سوال با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

جهت تماس با مشاوران گروه بر روی عکس زیر کلیک فرمایید.

call

 

در بعضی مواقع علاقه مندان به مبحث زئولیت ممکن است عبارات زیر را جستجو کنند:

زئولیت، زئولیت طبیعی، کلینوپتیلولیت، خرید زئولیت، زئولیت ایرانی، خرید زئولیت کشاورزی، کاکتوس، پرورش کاکتوس، کاکتوس و ساکولنت، ساکولنت، پرورش گیاهان زینتی، گیاهان آپارتمانی، قیمت زئولیت ایران، قیمت زئولیت، فروش زئولیت، زئولیت طبیعی ایرانی، زئولیت کلسیمی، زئولیت پتاسیک، زئولیت کلسیتی