چرا زعفران؟

زعفران به عنوان یکی از گران ترین و تجاری ترین ادویه که در جهان شناخته می شود، در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

از آنجایی که خاستگاه اصلی زعفران در دنیا، ایران شناخته می شود، پرورش و کشت آن در کشورمان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همچنین در سالهای اخیر که کشورهای همسایه و سایر کشورها وارد بازار رقابت صادرات زئولیت شده اند، کشت و تولید زعفران از سوی دولتمردان مورد حمایت بیشتری قرار گرفته است.

 

zaffran1 

تاثیر استفاده از زئولیت طبیعی در کشت و پرورش زعفران

چرا زئولیت؟

از آنجایی که زئولیت به عنوان یک آلومینوسیلیکات معدنی و متخلخل، توانایی جذب و نگهداری آب را در زمان طولانی داشته و همچنین باعث پوکی و سبکی خاک می شود، می تواند یک گزینه مناسب برای کاشت زعفران باشد.

زئولیت طبیعی چه کمکی به پرورش زعفران می کند؟

عمده زعفران ایران در نواحی خشک و نیمه خشک ایران کاشته و پرورش داده می شود. به علت درگیر بودن مناطق خشک و نیمه خشک با معضل تنش خشکی، استفاده از زئولیتی که قابلیت جذب بالای آب و رهاسازی آب را به مرور زمان را دارد می تواند کمک شایانی به کاهش تنش خشکی کند.

زئولیت طبیعی چه تاثیری بر جوانه زنی زعفران دارد؟

تحقیقات نشان داده است که وجود زئولیت در خاک زیر کشت زعفران می تواند بر جوانه زنی سریع و گل دهی زعفران تاثیر گذارد. وجود پتاسیم در کانال های زئولیت که به مرور زمان در خاک آزاد می شود به گل دهی و جوانی زنی سریع پیاز زعفران کمک شایانی می کند.

چه نوع زئولیتی برای کشت زعفران مناسب است؟

زئولیت های طبیعی که حاوی مقادیر زیادی کلینوپتیلولیت باشند، برای بخش کشاورزی و به ویژه پرورش زعفران بسیار موثر است. در عین حال زئولیت هایی که حاوی مقادیر زیادی آهک هستند، می توانند باعث خشک شدن زعفران شوند.

چه مقدار زئولیت طبیعی برای پرورش زعفران نیاز است؟

بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از زئولیت های با کیفیت و مرغوب از نوع پتاسیک و کلسیتی به میزان 60 گرم به ازای هر کیلوگرم خاک، می تواند کافی باشد. البته باید قبل از استفاده نوع خاک نیز مورد تجزیه و بررسی قرار گیرد.

زئولیت و محیط زیست؟

از آنجایی که در تولید زعفران از پرچم گل های زعفران استفاده می شود و همچنین زعفران، یک گیاه پایه کوتاه می باشد، عدم استفاده از کودهای شیمیایی و آفت کش ها و سموم شیمیایی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از آنجایی که زئولیت های طبیعی کاملا غیر سمی و غیر مضر می باشند، در پرورش زعفران بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

چه زمانی باید از زئولیت های طبیعی در کاشت زعفران استفاده کرد؟

زمان و فصل کاشت زعفران از خرداد ماه آغاز شده و تا اواخر شهریور ادامه دارد. اگر از اسفندماه و ماه های آغازین فصل بهار، خاک مورد کشت را با زئولیت مخلوط کرده و زمان کافی جهت ترکیب و جذب آب به زئولیت داده شود، می توان پیش بینی کرد که کشت خرداد ماه در زمان کمتر و با سرعت بیشتری به بار بنشیند و محصول با کیفیت مرغوب به دست آید.

نحوه کاشت زعفران در حضور زئولیت طبیعی کلینوپتیلولیت؟

بجهت کاشتن پیاز زعفران، در ابتدا باید در زمین از قبل آماده شده، گودال هایی با عمق 15 الی 20 سانتی متر حفر شود. سپس در هر گودال بین 4 تا 20 پیاز قرار داد.

نحوه آبیاری زعفران در زمین کشت حاوی زئولیت؟

زمانی که زئولیت با خاک کاشت زعفران مخلوط شود، خاک مورد نظر توانایی جذب آب را در زمان طولانی تری هم دارد. در نتیجه می توان دو الی سه روز قبل از کاشت زعفران، زمین را آبیاری کرد و سپس اقدام به کاشت پیاز زعفران نمود.

در این مقاله ما سعی کردیم اکثر سوالات مربوط به کاشت زعفران در حضور زئولیت را پاسخ دهیم. اگر سوال دیگر در این زمینه مد نظر شما بود می توانید با بخش مشاورین ما در تماس باشید.

جهت تماس با کارشناسان ما بر روی عکس زیر کلیک کنید.

call

همچنین کاربران در گوگل ممکن است عبارات زیر را مورد جستجو و سرچ قرار دهند:

زئولیت، زئولیت طبیعی، زئولیت کلینوپتیلولیت، کلینوپتیلولیت، زعفران، تاثیر زئولیت بر زعفران، کاشت زعفران، آبیاری زعفران، گل زعفران، پیاز زعفران، زئولیت ایرانی، خرید زئولیت طبیعی، کاشت زعفران در زئولیت، دانه بندی زئولیت طبیعی، زئولیت طبیعی کلینوپتیلولیت، زئولیت کشاورزی، زئولیت در کشاورزی، زئولیت چیست؟، قیمت زئولیت، کود زئولیت، مقدار مصرف زئولیت در کشاورزی