click

کلینوپتیلولیت چیست؟

امروزه از زئولیت های طبیعی به طور در حال رشد و گسترده ای در زمینه های مختلف کاربردی مانند صنعت، کشاورزی، حفاظت از محیط زیست و حتی دارو استفاده می شود.

در حال حاضر بیش از 40 نوع زئولیت طبیعی توسط گروه های تحقیقاتی مختلف گزارش شده است که از جمله آنها می توان به کلینوپتیلولیت، اریونیت، کابازیت، هولاندیت، موردنیت، استلبیت و فیلیپسیت اشاره کرد. یکی از متداول ترین نوع زئولیت در مصارف کشاورزی کلینوپتیلولیت است زیرا دارای ظرفیت جذب، تبادل کاتیونی و جاذب الرطوبه بودن آن است. بنابراین از کلینوپتلیت می توان به عنوان یک ترکیب تقویتی برای رشد بهتر گیاه با بهبود ارزش کودها استفاده شود.

کلینوپتیلولیت، یکی از مفیدترین زئولیت های طبیعی است که امروزه به طور گسترده در زمینه های مختلف به عنوان غربال شیمیایی، خوراک دام و یا افزودنی های غذایی و همچنین جذب کننده گاز و بوی نامطبوع مورد استفاده قرار می گیرد. مناسب بودن برای چنین کاربردهایی به دلیل وجود فضای زیاد منافذ، مقاومت زیاد در برابر دماهای شدید و ساختار خنثی شیمیایی آن است. کلینوپتیلولیت می تواند به راحتی آمونیاک و سایر گازهای سمی هوا و آب را جذب کند و بنابراین می تواند در فیلترها هم به دلایل بهداشتی و هم برای از بین بردن بو مورد استفاده قرار گیرد.

clino

کلینوپتیلولیت یکی از انواع زئولیت های طبیعی است که امروزه کاربرد زیادی در صنایع کشاورزی و دامداری دارد

ویژگی های کلینوپتولیت (کلینوپتیلولیت)

خصوصیاتی مانند سطح جذب بالا، ظرفیت تبادل یونی، تجزیه، جذب بالای رطوبت و آب محیط و دگیر ویژگی های منحصر به فرد کلینوپتیلولیت به راحتی آن را در زمره ترکیبات موثر در تولید گیاهان قرار دهد. کلینوپتیلولیت به صورت خالص یا ترکیبی به خاک اضافه می شود تا خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن را بهبود ببخشد.

نقش کلینوپتیلولیت در کشاورزی

کلینوپتیلولیت در کشاورزی باعث بهبود کارایی و بازده موثر کودهای استفاده شده می شود، در نتیجه باعث رشد بهتر گیاه و در نتیجه افزایش عملکرد و میزان بهره وری محصول می شود. به عنوان مثال در سال های اخیر گزارش شده است که استفاده از زئولیت به میزان 4-8 تن در هر هکتار، بازده محصول سیب درختی را به طور متوسط به مقدار 13-38٪ افزایش داده است. این ماده معدنی که به میزان 2 تا 8 کیلوگرم در هر درخت استفاده می شود، می تواند به پایداری خاک و مواد مغذی و املاح خاک در باغ سیب کمک کند.

همچنین از کلینوپتلیت در كشت انواع مختلف محصولات زراعی از جمله غلات، سبزیجات، انگور و سایر میوه ها استفاده شده که نتیجه حاصل از این بررسی موفقیت آمیز بوده است.

           نقش کلینوپتیلولیت در خوراک دام

در تحقیقات اخیر مشخص شده است که افزودن کلینوپتیلولیت به رژیم غذایی خوک، طیور و گاو، باعث افزایش وزن آنها و افزایش نسبت تبدیل خوراک می شود. در واقع کلینوپتیلولیت به عنوان یک پیوند دهنده مایکوتوکسین عمل می کند، و در نتیجه سمومی را که می تواند برای حیوانات خطرناک باشد جذب و حذف می کند. همچنین این ترکیب به کنترل آفلاتوکسین در خوراک دام کمک می کند، بنابراین باعث کاهش مرگ و میر ناشی از استرس گوارشی و کاهش نیاز به آنتی بیوتیک می شود. همچنین سموم دیگر تولید شده در خوراک حاصل از فعالیت بیولوژیکی کپک ها و انگل های میکروسکوپی را جذب کرده و جذب مواد غذایی توسط حیوانات را افزایش می دهد.

آیا هر زئولیت طبیعی ، کلینوپتیلولیت است؟

در حال حاضر بیشتر محصولات زئولیت طبیعی در بازار کلینوپتیلولیت است. با این حال ، همه محصولات زئولیت مقدار بالایی از کلینوپتیلولیت ندارند. کیفیت یک ماده معدنی زئولیت کاملاً به میزان کلینوپتیلولیت موجود در محصول بستگی دارد زیرا عامل فعال (که می تواند کاتیون ها را تبادل کند) در این ماده معدنی کلینوپتیلولیت است. متأسفانه در بازار محصولاتی وجود دارند که محتوای کلنوپتیلولیت تا 50٪ ، حتی گاهی 40٪ دارند ، این بدان معنی است که بقیه محصولات از سنگ یا خاک رس منظم هستند.

محصولات با کیفیت پایین معمولاً از چین منشأ می گیرند و بیشتر به صورت کل استفاده می شوند. این ماده معدنی کلئوپتیلولیت با کیفیت کل نباید با مواد معدنی کلینوپتیلولیت با کیفیت بالا (حداقل 80٪) مقایسه شود.

انواع کلینوپتیلولیت

سری کلینوپتیلولیت شامل سه گونه است. Clinoptilolite-K ، Clinoptilolite-Na ، Clinoptilolite-Ca از عناصر غالب آنها نامگذاری شده است. این عناصر در هنگام تبادل کاتیونی به نفع فلزات سنگین ، سموم ، آمونیاک و غیره که جاذبه بالاتری برای این ماده معدنی دارند ، مبادله می شوند.