click

زئولیت خوراک دام

امروزه زئولیت های مختلف با خواص مختلف به طور گسترده و وسیعی توسط دامداران و پرورش دهندگان حیوانات اهلی به عنوان یک مکمل و افزودنی خوراکی، برای پرورش انواع گاوهای گوشتی، گاو های شیری، خوک، انواع مرغ (گوشتی و تخم‏گذار) و همچنین گوسفندان مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که می دانید زئولیت تنها ماده طبیعی موجود در جهان است که دارای بار منفی است، در نتیجه مواد معدنی بسیاری با استفاده از این مزیت زئولیت ها می تواند به عنوان یک افزودنی خوراک دام حاصل شود.

زئولیت ها دارای ساختاری منسجم، پایدار و غیر سمی است. این ویژگی، به همراه ویژگی های منحصر به فرد دگیر آنها، این اجازه را به محققان و دانشمندان می دهد تا به عنوان مواد افزودنی خوراک با مزیت های گوناگون و متعدد و مکمل از آنها در صانیع مختلف، به ویژه صنعت دام استفاده کنند. افزودنی خوراک دام زئولیت قادر است تا بوی حاصل از دانه های خراب یا دانه های خوراکی را نیز جذب کند و بوی نامطبوع موجود در تأسیسات و محیط های بسته نگهداری حیوانات را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

استفاده از زئولیت به عنوان افزودنی خوراک دام مزایای فراوانی داشته که در ادامه به مواردی از آن اشاره خواهیم کرد:

-       رشد و افزایش وزن حیوانات با افزایش بازده نرخ تبدیل غذا به گوشت (به عبارت دیگر، خوراک کمتر به ازای هر پوند افزایش وزن)

-       جذب بالای آمونیوم موجود در محیط نگهداری دام و ایجاد محیط سالم. همچنین از نفوذ آمونیاک به جریان خون دام جلوگیری می کند

-       کاهش اسیدوز، اسهال، انتریت و سایر بیماری های دستگاه گوارش مربوط به دام

-       جذب بالای آمونیوم در دستگاه گوارش دام که به هضم و جذب مواد مغذی کمک می کند و ارزش غذایی شیر، تخم مرغ و شاخص گوشت را بهبود می بخشد.

-       افزایش NPN برای نشخوارکنندگان و فعالیت میکروبی شکمبه را بهبود می بخشد (بخش بعدی را ببینید)

-       بهبود رشد استخوان

-       کاهش مرگ و میر و تلفات دامی

-       مورد تایید سازمان های بزرگ غذا و دارویی برای استفاده به عنوان مواد افزودنی خوراک دام

animal 1

پس از سالها بررسی و آزمایش میدانی موفق، بسیاری از تأمین کنندگان و تولید کنندگان خوراک دام، زئولیت را در مواد افزودنی خوراک دام (حدود 2٪ تا 5٪) در برنامه تأمین خوراک خود قرار داده اند که در نتیجه آن، بهبود کلی در رشد و سلامت این حیوانات به طور چشمگیری افزایش یافته است.

از دیگر ویژگی های منحصر به فرد زپولیت ها در خوراک دام، مکمل زئولیت به عنوان نیتروژن غیر پروتئینی در خوراک دام نشخوارکننده است.

بسیاری از حیوانات مانند گراز و طیور به پروتئین آماده و از قبل تولید شده از گیاهان و حیوانات نیاز دارند. همانطور که می دانید، در معده اولیه (شکمبه) حیوانات نشخوارکننده مانند گاو های شیری، گاوهای گوشتی، گوسفندها، بزها و غیره میکروارگانیسم هایی وجود دارند که از ترکیبات ساده نیتروژن پروتئین می سازند. آنها نیتروژن غیر پروتئینی (NPN) را به آمونیاک تبدیل کرده و سپس آمونیاک را به اسیدهای آمینه تبدیل می کنند و سپس به پروتئین تبدیل می شوند. انجام این فرایند در برخی مواقع که از مقادیر بالای گیاهانی که قبلا با استفاده از آفت کش و تقویت های آمین دار و آمونیاک دار پرورش پیدا کرده اند، استفاده می شود،

این علائم سمی زیر را در دام ایجاد می کند:

-       نفخ ناشی از آمونیاک اضافی

-       تنفس سخت و با زحمت، هنگامی رخ می دهد که حیوان سعی می کند با تنظیم سطح دی اکسید کربن خون عدم تعادل اسید و باز را اصلاح کند

-       عدم هماهنگی، هنگام عدم تعادل الکترولیت که می تواند بر عملکرد مغز دام اثر بگذارد.

وقتی زئولیت در مواد افزودنی خوراک دام موجود باشد، مقدار زیادی از آمونیاک تولید شده از NPN را جذب می کند. این به عنوان مخزن برای نیتروژن عمل می کند. در هنگام نشخوار دام، بخشی از محتویات معده اول برای جویدن اضافی و افزودن بزاق به دهان برمی گردد. بزاق وارد شده در طی ترشح حاوی سدیم است که جایگزین آمونیوم می شود. این منجر به آزاد شدن آهسته آمونیاک واکنش نداده می شود که در مرحله بعد به وسیله میکروارگانیسم ها به اسیدهای آمینه پروتئین تبدیل می شود. زئولیت همچنین فسفات دی کلسیم را تا 50٪ کاهش می دهد که باعث افزایش سطح سلامت دام و کاهش آلودگی می شود.