click

زئولیت های آکواریوم

زئولیت ها مواد معدنی متخلخل با شبکه ها و کانال های منظم و متحدالشکلی هستند که توانایی بالایی برای جذب و جایگزینی مواد مضر یا نامطلوب با ترکیبات مفید دارند.

هرچند در استفاده از زئولیت ها جهت کاربردهای مختلف باید دقت لازم و دانش کافی داشت. زیرا زئولیت ها با وجود تنوع در ساختار وساختمان شبکه ای، کاربردهای بسیار متفاوت و متنوعی دارند. به عنوان مثال، زئولیت طبیعی کلینوپتلایت، یا کلینو، به خاطر ساختار لایه لایه ای که دارد، به صورت ویژه در جذب ترکیبات حاوی نیتروژن، به خصوص، آمونیاک مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به مطالب فوق الذکر باید توجه داشت که نمی توان از هر زئولیتی برای استفاده در آکواریوم، انتخاب کرد. به عنوان مثال، در حال حاضر برای بستر گربه نیز از نوعی زئولیت استفاده می شود که برای آکواریوم اصلا مناسب نیست و توصیه نمی شود ولی متاسفانه در حال حاضر به جای زئولیت آکواریوم به فروش می رسد. همچنین نوع زئولیت انتخابی بر اساس آکواریوم آب شیرین و یا شور، متفاوت است که به طور خاص برای آکواریوم های آب شیرین و همچنین آکواریوم های آب شور فرموله شده است. به طور کلی انتخاب زئولیت برای آکواریوم های آب شیرین آسان تر است و می توان از فرمول ها و انواع بیشتری از زئولیت ها در آکواریوم آب شیرین استفاده کرد. در حالی که انتخاب زئولیت برای آکواریوم آب شور، نیاز به دقت و گاهی ترکیب با مواد دیگر از قبیل زغال اکتیو می باشد. درضمن برای آکواریوم هایی که در مراحل ابتدایی راه اندازی هستند، استفاده از زئولیت مخصوص که از تغییرات شدید آمونیاک در محیط جلوگیری می کند، مناسب است.

همانطور که می دانید آمونیاک و مواد حاوی نیتروژن مضر در آکواریوم ها بر اثر تجزیه مواد دفعی و یا مواد غذایی در محیط آبی، ایجاد می شود. در یک آکواریوم، بالا رفتن میزان نیترژن علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع، باعث افزایش مرگ و میر آبزیان نیز می شود.

زئولیتی که برای استفاده از آکواریوم آب شیرین تعبیه شده است، آمونیاک و آنیون های نیتروژن دار را به راحتی جذب می کند و آنها را به دام می اندازد و باعث کاهش بوی نامطبوع می شود. از آنجایی که زئولیت ها همانند کربن فعال ظرفیت سطحی محدودی دارند، باید بعد از مدتی تعویض شوند.

زئولیت ها به طور کلی بر اساس اندازه کلوخه ها و ابعاد، مشابه اندازه و سایز زغال اکتیو تهیه می شود و درون کیسه داخل فیلتر آکواریوم قرار می گیرد. همچنین اگر زئولیت به صورت فله ای خریداری شود و در اندازه کلوخه ای مناسب باشد می توان در کف آکواریوم و یا در یک بسته مناسب که در تماس با جریان آب باشد، قرار گیرد.

aqua 2

نمونه فیلترهایی که حاوی کیسه زئولیت هستند، به راحتی قابل تعویض و شارژ هستند و به راحتی می تواند به وسیله مصرف کننده تعویض و جایگزین شود.

زئولیت فرموله شده برای آکواریوم های آب شیرین را می توان با خیساندن در محلول نمک سدیم کلرید 5٪ ، که باعث آزاد شدن آمونیاک جذب شده می شود، دوباره احیا کرد. پس از 24 ساعت خیساندن، آن را در یک سینی مخصوص فر پهن کرده و اجازه دهید به مدت یک یا دو روز زیر آفتاب خشک شود. البته این فرایند باید با احتیاط کامل و اندازه مناسب محلول نمک انجام شود تا باعث ورود بیش از حد نمک در محیط آکواریوم نشود.

یک گزینه سریعتر این است که آن را نیم ساعت تا یک ساعت در دمای 350 فارنهایت حرارت تا خشک شود. مزیت خشک کردن در معرض آفتاب این است که ممکن است زئولیت در کیسه اصلی خود باقی بماند، که در معرض دمای بالا اغلب ایمن نیست. بدیهی است با توجه به مدت زمان انجام فرآیند احیا، انجام این عمل، با توجه به ریسک بالا در نادرست انجام دادن فرایند، برای آکواریوم های کوچک مقرون به صرفه نبوده و ارزش ندارد.

همچنین در نظر داشته باشید عمل احیای زئولیت آکواریوم فقط یک بار امکان پذیر است و بعد از استفاده مجدد از زئولیت، پس از دو الی سه هفته باید به دور ریخته شود و از زئولیت تازه در فیلترها استفاده شود.

استفاده طولانی مدت و مکرر از زئولیت های قدیمی نه تنها کمکی به بهبود شرایط آکواریوم نمی کند، بلکه می تواند سبب آسیب و یا حتی مرگ آبزیان شود.